آموزش بورس

انواع روند در بازار سرمایه

انواع روند در بازار سرمایه

اگر به تازگی با بازار سرمایه آشنا شده باشید قطعا اسم روند به گوشتان خورده و اصطلاحات آن را از افراد حرفه ای شنیده اید. اما بیشتر تازه کار ها با انواع روند در بازار سرمایه و جزئیات آن ها آشنایی ندارند و صرفاً اسامی روند صعودی و نزولی را می دانند . واقعیت امر این است که تعداد روند ها تنها محدود به این دو مورد نیست و روند های مختلف دیگری هم در بازار وجود دارد که وقوع هر یک از آن ها می تواند اطلاعات مختلفی را به شما بدهد .

همچنین روند ها مازاد بر جهت بر پایه بازه زمانی هم دسته بندی می شوند. ما در ادامه این متن انواع روند در بازار سرمایه را زیر ذره بین نقد و بررسی خود قرار می دهیم و به شما می گوییم که هر کدام بیانگر چه پیام هایی هستند. لذا اگر شما هم تمایل دارید تا این رابطه اطلاعات بیشتری کسب کنید تا انتهای این متن با ما همراه شوید .

روند چیست؟

یقینا شما هم عبارت معروف” روند دوست شماست “یا ” در جهت روند معامله کنید” را شنیده اید . این عبارات معروف به خوبی می توانند اهمیت روند و شناسایی مناسب آن را مشخص نمایند. قبل از این که به سراغ انواع روند در بازار سرمایه برویم بهتر است ابتدا با مقوله روند آشنا شویم چرا که هنوز بسیاری از افراد درک صحیحی از این موضوع ندارند و نمی دانند که یک روند شامل چه مواردی است . در واقع روند ها عبارتند از افت و خیز های قیمت که عموماً شیبی مشخص دارند . در طول یک روند باید سقف و کف های بوجود آمده در یک راستا نباشند تا بتوان روند را جهت دار تعریف نمود . البته اگر هم در یک راستا باشند باز هم می توان گفت که نوع ویژه ای از روند را داریم .
بسیاری از افراد با این باور هستند که تنها در حالتی روند جهتی مشخص دارد که هیچ گونه اصلاح و یا پولبکی نداشته باشد . این موضوع در واقع یک برداشت اشتباه است چرا که هیچ قیمتی نمی تواند بصورت پی در پی جهت مشخصی را طی نماید و می بایست همواره اصلاح هایی در مسیر آن صورت بگیرد . اصلاح ها و جهش هایی که در طول مسیر قیمت ایجاد می شود دقیقا همان مواردی است که به سود دهی شما کمک می کند. اما این امر زمانی ممکن می شود که بتوانید به خوبی با انواع روند در بازار سرمایه آشنا شوید .

انواع روند در بازار سرمایه و تشخیص آن ها

همانگونه که قبلاً اشاره کردیم روند های متفاوتی در بازار سرمایه وجود دارد که هر کدام از آن ها بیانگر پیام های مختلفی هستند . درک صحیح این پیام ها همان فاکتوری است که می تواند شما را به سود دهی برساند . ما در ادامه انواع روند ها را با رسم شکل و پیام های موجود در آن ها بررسی کرده ایم . این روند ها صورت موردی شامل موارد زیر هستند :
روند صعودی
روند نزولی
روند خنثی

روند صعودی

یکی از انواع روند در بازار سرمایه همان روند صعودی می باشد . در روند صعودی عموماً سقف و کف هایی بالاتر از سقف و کف قبلی تشکیل می شود که در نهایت مسیر قیمت را به سمت بالا می کشاند . روند صعودی اولین نشانه بازار گاوی است . در ابتدای این بازار خرید بهترین گزینه به حساب می آید چرا که در هر حال شاهد رشد قیمت خواهید بود .

انواع روند در بازار سرمایه روند صعودی

انواع روند در بازار سرمایه روند صعودی

لازم به ذکر است که در طول این روند ممکن است اصلاح ها و کف های مختلفی برای قیمت تشکیل شود اما تا زمانی که از کف قبلی خود پایین تر نباشد قاعده روند صعودی را نشکسته است و همچنان یک روند صعودی به حساب می آید . ایجاد این روند بدین معنی است که میزان تقاضا بیشتر از عرضه می باشد و لذا قیمت نهایی سهم رشد داشته است .

نحوه رسم خط روند صعودی

خط روند یکی از خطوط رایج در بین تحلیل گران است که به وسیله آن شیب و جهت قیمت را نشان می دهند . در روند های صعودی، خط روند از اتصال کف ها به یکدیگر تشکیل می شود . برای رسم این خط باید حداقل دو کف در جهت صعودی تشکیل شده باشد تا بتوان آن ها را به یکدیگر متصل نمود . این خط در روند صعودی همانند یک ناحیه حمایتی عمل می کند و بیانگر رشد قیمت است .

نحوه رسم خط روند صعودی

نحوه رسم خط روند صعودی

روند نزولی

روند نزولی یکی دیگر از انواع روند های موجود در بازار سرمایه است . این روند دقیقاً حالت معکوس روند صعودی را دارد . برای این روند سقف و کف ها بصورت پیوسته پایین تر از یکدیگر هستند و شیب نهایی آن ها بصورت نزولی می باشد. در این روند ملاک بر اندازه گیری سقف ها می باشد . مادامی که هر سقف پایین تر از سقف قبل از خود باشد می گوییم که یک روند نزولی رخ داده است .

انواع روند در بازار سرمایه روند نزولی

انواع روند در بازار سرمایه روند نزولی

در طول روند نزولی نیز اصلاح های پیوسته صورت می گیرد که در نهایت موج های این روند را ایجاد می کند . این روند نشان دهنده میزان بالای عرضه در مقابل تقاضای اندک می باشد . ترکیب این دو موضوع سبب شده تا برآیند نهایی منفی باشد و قیمت روند نزولی به خود بگیرد . وقوع این روند بیانگر بازار خرسی است که بهترین عمل در آن فروش سهم می باشد چرا که در هر حال شاهد نزول خواهید بود.

نحوه رسم خط روند نزولی

برای رسم خط روند نزولی ملاک بر روی سقف های قیمتی می باشد و به همین جهت سقف ها و یا همان قله ها به وسیله یک خط به یکدیگر متصل می شوند . برای رسم این خط می بایست حداقل دو قله با شیب نزولی تشکیل شده باشد تا بتوان خطوط روند ویژه آن ها رسم نمود . در روند نزولی خط روند به عنوان ناحیه مقاومتی عمل می کند و شکستن این خط می تواند هشداری برای تغییر روند باشد .

نحوه رسم خط روند نزولی

نحوه رسم خط روند نزولی

روند خنثی

یکی دیگر روند هایی که برای قیمت رخ می دهد روند رنج یا خنثی است . این روند هنگامی رخ می دهد که هیچ یک از روند های یاد شده در بازار وجود نداشته باشد و به اصطلاح می گویم که بازار بدون روند است . در این روند نیز سقف و کف های مختلفی تشکیل می شود که برآیند اصلی آن ها بدون جهت می باشد و هیچ مسیر مشخصی را نشان نمی دهد . این موضوع سبب می شود تا جهت مشخصی برای روند اصلی بازار دیده نشود . این روند نشان دهنده ی ثابت بودن عرضه و تقاضا می باشد و نشان می دهد که میزان عرضه و تقاضا در یک بازه مشخص رقمی ثابتی بوده است .

انواع روند در بازار سرمایه روند خنثی

انواع روند در بازار سرمایه روند خنثی

نحوه رسم خط روند خنثی

عموماً برای روند خنثی یا رنج خط روند ویژه ای رسم نمی شود اما غالباً این روند را درون یک کانال قرار می دهند . نحوه رسم کانال به این صورت است که سقف ها از طریق یک خط و کف ها نیز از طریق خط دیگری به یکدیگر متصل می شوند . هر یک از این خطوط می توانند نقش حمایت و یا مقاومت را داشته باشند . لازم به ذکر است که شکست این خطوط می تواند هشداری برای خروج بازار از حالت خنثی باشد .

نحوه رسم خط روند خنثی

نحوه رسم خط روند خنثی

اندازه روند ها

اندازه روند ها یکی دیگر از فاکتور های مهم برای انواع روند در بازار سرمایه می باشد . روند ها تنها از طریق جهت آن ها شناسایی نمی شوند بلکه اندازه نیز می تواند در تشخیص دقیق تر موثر باشد. این روند ها در واقع بیانگر جدال بین خریدار و فروشنده هستند که برآیند آن ها در بازه های زمانی مختلف مشخص می شود و به همین جهت است که نوع بازه زمانی هم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . اما شناسایی صحیح این بازه ها از مهم ترین فاکتور هایی است که در این انتخاب موثر است .
چارلز داو که یکی از بزرگترین تحلیل گران جهان است توانسته نظریه ای دقیق در رابطه با این بازه ها ارائه دهد که به عنوان مبنایی برای نظریات دیگر عمل می کند . داو انواع روند در بازار سرمایه را به سه دسته روند های بزرگ ، روندی ها متوسط و روند های کوچک تقسیم نموده است . بر طبق نظیره داو انواع روند در بازار سرمایه شامل یکی از سه مورد یاد شده است و هر روند هم می تواند شامل روند های کوچکتری در بطن خود باشد.
از نظر داو هر روند در بازار سرمایه به شکل زیر تعیین می شود:

روند بزرگ ( بلند مدت ): روند هایی که طول آن ها بیش از یک سال است .
روند های متوسط (میان مدت ): روند ها یکه طول آن ها بین سه ماه تا یک سال است .
روند کوچک (کوتاه مدت ) : روند هایی که طول آن ها کمتر از سه ماه می باشد .

هر یک از روند های بالا می توانند چندین روند دیگر را در بطن خود داشته باشند اما ملاک برای این محاسبه برآیند نهایی روند در بازه مورد نظر بوده است .

این موارد در واقع مشروحی از انواع روند در بازار سرمایه بود . بسیاری از استراتژی های معروف در بازار در واقع بر پایه روند ها و شناسایی آن ها عمل می کنند به همین جهت است که شناسایی دقیق روند ها می تواند به شما در فهم سریع تر بازار و البته گرفتن سود از آن کمک کند . در نظر داشته باشید که برای شناسایی این روند ها می توان از ابزار های مختلفی مانند اندیکاتور ها استفاده نمود اما بهترین راه تمرین و تکرار است چون تجربه هیچ جایگزینی ندارد.اما اگر می خواهید ساده تر این مطالب را دریابید می توانید از پکیج آموزش تحلیل تکنیکال ما استفاده نمایید.

بیشتر یاد بگیرید  انواع وضعیت سهم در بورس

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.