آموزش بورس

تحلیل بنیادی چیست و زیر مجموعه های آن

تحلیل بنیادی چیست و زیر مجموعه های آن

بدیهی است که این روز ها سوده بودن بازار بورس برای همگان مشخص شده است . اما این سود دهی منوط به یک تحلیل مناسب و اصولی است . تحلیل در بازار بورس عموماً به دوشیوه بنیادی و تکنیکال صورت می گیرد که ما در این مطلب صرفاً به به تحلیل بنیادی می پردازیم . اگر شما هم می خواهید بدانید که تحلیل بنیادی چیست و زیر مجموعه های آن کدام است، ما را تا انتهای این متن همراهی کنید چرا که تمام جوانب آن را بررسی می کنیم .

قبل از اینکه به شروع بحث تحلیل بنیادی برویم، باید بدانید که تحلیل بنیادی صرفاً به مباحث پایه سهم و ارزش گذاری آن می پردازد و در کمتر حالتی پیش می آید که به سراغ چارت بروید . از این جهت بسیاری این شیوه از تحلیل را مناسب سرمایه گذاری های طولانی مدت می دانند . لازم به ذکر است که این شیوه از تحلیل تحت عنوان تحلیل فاندامنتال هم شناخته می شود و در بین بیشتر تحلیل گران مورد استفاده قرار می گیرد.

تحلیل بنیادی چیست؟

بسیاری از افراد تازه کار هر روز واژه تحلیل بنیادی را می شوند اما نمی دانند که تحلیل بنیادی چیست . در واقع تحلیل بنیادی به بررسی ارزش واقعی هر سهم می پردازد . در این شیوه از تحلیل تمام عوامل و فاکتور های مهم در اقتصاد خرد و کلان مورد بررسی قرار می گیرد تا ارزش واقعی سهم اندازه گیری شود . از جمله این فاکتور ها می توان به وضعیت کلی بازار و مقایسه سهم با سایر بازار ها و نرخ تورم و… اشاره نمود .

تحلیل گران با استفاده از این فاکتور ها تعیین می نمایند که آیا سهم مورد نظر مطابق ارزش خود قیمت گذاری شده یا نه؟ تمام تحلیل گران بر این باور هستند که اگر قیمت و ارزش با یکدیگر نا برابر باشند، سهم پایداری نخواهد داشت و برای رسیدن به تعادل صعود و یا نزول را تجربه می کند . این صعود و یا نزول در طول زمان رخ می دهد . نبود زمان قطعی برای این تعادل سبب شده است تا بسیاری تحلیل بنیادی را برای سرمایه گذاری های بلند مدت مناسب بدانند .

این شیوه از تحلیل تنها مربوط به سهام نیست بلکه برای تمام دارایی ها از جمله اوراق قرضه، ارز و… مورد استفاده قرار می گیرد. عواملی از جمله نرخ بهره، بازدهی، سود حاشیه ، دارایی ، میزان فروش سهم ، نرخ تورم و… از مهم ترین فاکتور هایی است که می بایست در تحلیل بنیادی یک سهم یا دارایی مورد بررسی قرار بگیرد . قرار دادن این عوامل در کنار یکدیگر می تواند هم چون یک پازل، دیدی روشن از وضعیت آینده یک سهم را در اختیار شما قرار دهد .

عوامل موثر بر روی تحلیل بنیادی و زیر مجموعه های آن

همانگونه که در تحلیل تکنیکال تعداد زیادی از فاکتور ها بر روی نتیجه تاثیر می گذارند ، در تحلیل بنیادی نیز موارد زیادی وجود دارد که می تواند کیفیت خروجی تحلیل شما را بهتر نماید . این عوامل را عموماً در دو دسته فاکتور های کمی و کیفی قرار می دهند . ما در ادامه به خوبی هر دوی این فاکتور ها و موارد زیر مجموعه آن ها مورد بررسی قرار می دهیم .

عوامل موثر بر روی تحلیل بنیادی و زیر مجموعه های آن

عوامل موثر بر روی تحلیل بنیادی و زیر مجموعه های آن

عوامل کیفی موثر بر تحلیل بنیادی

منظور از عوامل کیفی موثر بر تحلیل بنیادی ، فاکتور هایی است که قابلیت اندازه گیری ندارند . از جمله این موارد می توان به مدل تجاری، اعتبار شرکت، مدیریت ،گواهینامه ها و مجوزات ، مزیت رقابتی و… اشاره نمود که تمام آن ها می توانند بر روی سهام یک شرکت و یا قیمت یک نوع دارایی موثر باشد .

مزیت رقابتی: یکی از مهم ترین فاکتور هایی که سبب رشد یک شرکت و البته سهام آن می شود مزیت رقابتی می باشد . این مزیت نشان دهنده ی انعطاف شرکت با تغییر بازار است و به نحوی نشان دهنده نگهداری مشتری ها در طول زمان است که می تواند در دراز مدت سبب موفقیت شرکت ها شود .

مدل تجاری : مدل تجاری  یکی از مهم ترین فاکتور هایی است که می بایست در حین تحلیل بنیادی یک سهم به آن توجه داشت . این فاکتور نشان می دهد که نوع درآمد یک شرکت به چه صورت است و چه تفاوت هایی با رقبا دارد . برای درک بهتر این فاکتور بهتر است در رابطه با هر شرکت به دنبال شیوه درآمدی آن باشید و بدانید که آیا درآمدی از این شیوه به دست می آید یا خیر ؟  پاسخ این سوالات می تواند تا حدی مدل کسب و کار را برای شما مشخص کند .

مدیریت : فاکتور مدیریت را می توان یکی از مهم ترین و البته موثر ترین فاکتور ها بر روی نظر سرمایه گذاران دانست . بسیاری از سهامداران بزرگ بر این باور هستند که مدیریت در راس همه فاکتور های یک تحلیل بنیادی قرار دارد . مادامی که یک شرکت تمام فاکتور های لازم برای رشد نظیر مزیت رقابتی و مدل کسب و کار خوب را داشته باشد اما مدیران لایقی نداشته باشد، قطعاً آن شرکت نمی تواند به رشد مناسبی برسد .

عوامل کمی موثر بر تحلیل بنیادی

عوامل کمی از دیگر فاکتور های مهم بر روی تحلیل بنیادی می باشد . این دسته از عوامل بر خلاف گروه قبلی قابل اندازه گیری هستند و به همین جهت افراد ساده تر می توانند با آن ها ارتباط بر قرار نمایند و رویه آینده شرکت را با آن پیش بینی نمایند . این دسته از فاکتور ها در واقع عملکرد یک شرکت را نشان می دهد و به شما می گویند که عملکرد شرکت به چه صورت بوده است. از جمله این فاکتور ها می توان به ترازنامه شرکت، صورت وجوه جریان نقدی یا صورت سود و زیان شرکت اشاره نمود . این سه فاکتور جزو محبوب ترین مواردی است که تحلیل گران برای هر سهم بررسی  می نمایند .

عوامل کمی موثر بر تحلیل بنیادی

عوامل کمی موثر بر تحلیل بنیادی

صورت جریان وجوه نقد : این فاکتور را می توان از مهم ترین مواردی دانست که می تواند یک دید کلی از عملکرد شرکت را ارائه دهد . این صورت مالی در واقع گزارشی از میزان ورود و خروج وجوه نقد به شرکت است که در یک بازه زمانی مشخص اندازه گیری شده است . ترکیب این فاکتور با صورت های مالی دیگر نشان می دهد که شرکت تا چه اندازه در مدیریت وجوه خود توانمند بوده است .

ترازنامه : به احتمال خیلی زیاد اسم ترازنامه را تا کنون شنده اید . این صورت مالی را می توان از مهم ترین فاکتور ها در بررسی وضعیت سهام یک شرکت دانست . این فاکتور نشان دهنده میزان دارایی ها و بدهی های شرکت در بازه ای از زمان است . در این مورد منظور از دارایی ، حقوق صاحبان سهام و بدهی ها می باشد که مجموع آن ها را دارایی گویند . البته مواردی همچون وسایل نقلیه ، املاک و شعبه ها و… هم جزو دارایی های یک شرکت به حساب می آیند که در همین صورت مالی بررسی می شود . بطور کلی هر چیزی که نشانی از عملکرد مالی یک شرکت باشد در ترازنامه مشخص می شود و به همین جهت این صورت مالی اهمیت زیادی دارد .

صورت سود و زیان : این صورت مالی هم به واسطه بررسی سریع و دقیقی که ارائه می دهد شناخته شده می باشد . این صورت مالی در واقع میزان سود و زیان یک شرکت در بازه ای از زمان را مشخص می کند . این فاکتور بر خلاف تراز نامه روی جزئیات تمرکز نمی کند و تنها گزارشی از میزان درآمد و یا زیان یک شرکت در بازه زمانی مشخص را نشان می دهد .

نحوه بکار گیری تحلیل بنیادی برای معامله

موارد یاد شده در واقع مهم ترین فاکتور هایی بود که در تحلیل بنیادی کاربرد داشتند . تحلیل گران با استفاده از این فاکتور ها وضعیت یک شرکت را بررسی می نمایند و یک فاکتور مهم تحت عنوان ارزش ذاتی یک شرکت را تعیین می کنند . ارزش ذاتی همان خروجی تحلیل بنیادی است . در تحلیل بنیادی یک فرضیه وجود دارد که می گوید قیمت بازار سهام ارزش واقعی یک سهم را نشان نمی دهد و لذا قیمت به سمت ارزش واقعی خود می رود .  این موارد تحت عنوان حباب مثبت و منفی هم بیان می شود . هر گاه تحلیل گران دریابند که یک سهم بالاتر از  ارزش خود قیمت گذاری شده ، می گویند که سهم دارای حباب منفی است و انتظار می رود که قیمت نزول کرده و به ارزش واقعی خود برسد . هر گاه هم سهم کمتر از ارزش واقعی خود قیمت گذاری شود ، می گویند دارای حباب مثبت است و انتظار می رود با رشد قیمت، این حباب پر شود .

تمام تمرکز تحلیل گران بنیادی بر این موضوع است تا بتوانند در جهت ارزش ذاتی خرید خود را انجام دهند .  البته این نکته را در نظر داشته باشید که یک شیوه تحلیل نمی تواند به تنهایی کامل باشد و به همین جهت ترکیب تحلیل تکنیکال با تحلیل بنیادی می تواند نتایج بسیار بهتری را به دنبال داشته باشد. ما در دوره های آموزشی خود تمام شیوه های صحیح تحلیل بنیادی را برای شما عزیزان شرح داده ایم و شما می توانید به سادگی هر چه تمام تر مباحث این شیوه از تحلیل را در معاملات خود به کار ببرید .

 

 

 

بیشتر یاد بگیرید  انواع شاخص ها در بورس و بررسی آن

2 دیدگاه در “تحلیل بنیادی چیست و زیر مجموعه های آن

  1. بهرام رستم زاد گفت:

    با تشکر از اطلاعاتی که در اختیارم گذاشتید فقط لطفا منابع مقالات را هم اعلام بفرمایید . مطالبتان بسیار روان و آموزنده هستند

    1. mohammadrasoliy گفت:

      ممنون اقای رستم زاده مطالب توسط تیم محتوا گروه آموزشی رسولی تولید شده است 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.