آموزش بورس

دامنه نوسان قیمت در بورس

دامنه نوسان در بورس چیست؟

دامنه نوسان قیمت در بورس چیست؟

از هر کسی که در مورد بورس اوراق بهادار بپرسید مشخص است که تقریباً همه می توانند در مورد یک چیز توافق کنند: قیمت سهام بطور مکرر در حال نوسان است.

اما ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که آیا ممکن است که در بورس ایران همه چیز به یک باره تغییرکرده و بازار دچار افت و سود بیش اندازه شود؟

جواب سوال این است که خیر به طور کلی سرمایه گذاران با هدف کسب سود و تجارت با سود دهی بالا وارد این عرصه می شوند کسب سود در بازار بورس به دو دسته تقسیم می شود:

سود نقدی : شرکت های سودده سالیانه به سهام داران خود سود نقدی پرداخت می کنند.در برخی موارد ممکن است که شرکت نتواند هیچ گونه سودی به سرمایه گذاران بدهد و ضرر کند. از طرف دیگر، ممکن است شرکت بتواند به ازای هر سهم مقداری سود محقق کند ولی در مجمع تصمیم گرفته شود هیچ سود نقدی تقسیم نشود.

هرشخصی که در زمان برگزاری مجمع شرکت، سهامدار شرکت باشد می‌تواند این سود را دریافت کند.

 

سود سرمایه ای: به سودی که در نتیجه افزایش قیمت اوراق بهادار نزد صندوق سرمایه گذاری مشترک از قیمت خرید آن به وجود می آید و در اوراق بهادار به فروش می رسد سود سرمایه ای می گویند

سود سرمایه ممکن است کوتاه مدت (یک سال یا کمتر) یا بلند مدت (بیش از یک سال) باشد و باید درمورد مالیات بر درآمد مطالبه شود.

در حالی که سودهای سرمایه به دلیل نوسانات قیمت ذاتی آنها معمولاً با سهام و وجوه در ارتباط است ، می تواند نتیجه سود هر سرمایه ای را که با قیمتی بالاتر از قیمت خریداری شده برای آن به فروش می رسد ، باشد. سود و زیان سرمایه تحقق یافته هنگام فروش دارایی رخ می دهد ، که باعث یک رویداد مشمول مالیات می شود. سود و زیان غیر واقعی ، که گاه به عنوان سود و زیان کاغذی خوانده می شود ، نشان دهنده افزایش یا کاهش ارزش یک سرمایه گذاری است.

چرا قیمت سهام نوسان می کند؟

بورس اوراق بهادار نوسان می کند زیرا سهام فردی که تشکیل دهنده بورس است نیز دچار نوسان می شود. سهام انفرادی بر اساس عرضه و تقاضا در نوسان است ، اما عوامل زیادی وجود دارد که بر عرضه و تقاضا تأثیر می گذارد.

چرا قیمت سهام نوسان می کند؟ چه کسی یا چه چیزی باعث ایجاد آنها می شود؟ این سؤالات عالی است و اغلب توسط سرمایه گذاران تازه کار پرسیده می شود. برای کمک به درک شما ، قصد دارم تا یک بررسی کلی درباره برخی از نیروهایی که این عدم ثبات را ایجاد می کنند ، برای شما ارائه دهم. برخی از این موارد بسیار ساده خواهد بود و زمانی که خواندن آن را تمام کردید ، چیزهای بیشتری راجع به نحوه عملکرد بازار سهام و چگونگی تنظیم قیمت سهام می دانید.

اول بدانید که بورس اوراق بهادار اساساً یک بازار حراج است و یک طرف می خواهد مالکیت خود را بفروشد و یک طرف مایل به خرید مالکیت است. وقتی این دو با یک قیمت به توافق برسند ، تجارت تطابق پیدا می کند و به قیمت جدید بازار تبدیل می شود. این خریداران و فروشندگان می توانند افراد ، شرکت ها ، موسسات ، دولت ها یا شرکت های مدیریت دارایی باشند که برای مشتری های خصوصی ، صندوق های متقابل ، صندوق های نمایه یا برنامه های بازنشستگی مدیریت پول می کنند. در بسیاری موارد ، شما تصور نمی کنید که در کدام طرف تجارت قرار خواهید داشت.

از آنجا که بازار سهام مانند حراج عمل می کند ، وقتی تعداد بیشتری خریدار از فروشندگان وجود داشته باشد ، قیمت باید تطبیق یابد و به همین دلیل نوسان ایجاد می شود. این امر منجر به بالا رفتن قیمت می شود و سهم بازار را افزایش می دهد که در آن سرمایه گذاران می توانند سهام خود را بفروشند و سرمایه گذاران را که قبلاً علاقه ای به فروش برای فروش ندارند را به خود جلب می کند. از طرف دیگر ، هنگامی که فروشندگان از خریداران پیشی می گیرند ، عجله ای برای رها کردن سهام وجود دارد و هرکسی که مایل به خرید کمترین پیشنهاد باشد ، قیمت را تعیین می کند که نتیجه آن مسابقه ای است رو به رکود و شکست.

شما می توانید با استفاده از آموزش های وبسایت رسولی بهترین دوره آموزشی بورس را تجربه کنید.


چه چیزی بر خریدار و فروشندگان تأثیر می گذارد؟

در یک روز معمولی ، ارزش سهام زیاد تغییر نمی کند. خواهید دید که قیمت ها با نوسانات گاه به گاه بیشتر از یک درصد یا دو درصد بالا و پایین می روند. در بیشتر روزها ، سرمایه گذاران براساس ارزیابی خود از ترازنامه شرکت و برداشت کلی آنها از اینکه آیا یک سهام این شرکت دارای ارزش می باشد یا خیر، اقدام به خرید یا فروش سهام می کنند. اما گاهی اوقات ، حوادثی ممکن است اتفاق بیفتد که باعث شود سهام به شدت افزایش یا سقوط کنند. این می تواند یک گزارش خبری چاپ شده در روزنامه باشد که اخبار مالی خوب یا بد را نشان می دهد و حتی ممکن است یک رویداد مهم اقتصادی مالی باشد ، مثل افزایش نرخ سود دهی و بهره. در برخی موارد ممکن است که بلایای طبیعی مانند سیل و یا زلزله و حتی شیوع بیماری ها مانند کرونا بر این بازار تاثیر بگذارد.

😍نظر و سوالات خود را در انتهای همین مطلب بنویسید در اولین فرصت به آنها پاسخ خواهیم داد😍

بیشتر یاد بگیرید  انواع بازار بورس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.