آموزش بورس

ریزش شاخص بورس تا چه زمانی ادامه دارد؟

ریزش شاخص بورس

شاخص بورس چیست ؟

شاخص بورس به ملاک ها و معیارهایی گفته می شود که می توان با آن وضعیت گذشته و حال بورس و در بعضی موارد با استفاده از روش های پیشرفته وضعیت آینده بورس را بررسی کرد.

بنا به این دلایل می توان گفت که شاخص های بورس از مهم ترین عوامل در تصمیم گیری های افراد برای سرمایه گذاری است.

شاخص بورس انواع مختلفی دارد که در ادامه به هر کدام از آن ها می پردازیم :

  • شاخص کل TEDPIX
  • شاخص کل هم‌وزن
  • شاخص قیمت TEPIX
  • شاخص قیمت هم‌وزن
  • شاخص سهام آزاد شناور TEFIX

شاخص کل TEDPIX: تغییرات شاخص کل بیانگر میانگین بازدهی سرمایه‌گذاران در بورس است که سطح عمومی قیمت و سود سهام شرکت‌های پذیرفته شده را بیان می کند.

شاخص کل هم وزن :شاخص‌های هم وزن باعث افزایش قدرت تحلیل و تصمیم‌گیری در سرمایه‌گذاران، در صندوق‌های شاخصی است و هم چنین باعث کاهش ریسک، سادگی و شفافیت می‌شود.

شاخص قیمت TEPIX :این شاخص بیانگر روند عمومی تغییر قیمت سهام همه شرکت‌های پذیرفته در بورس اوراق بهادار است و برخلاف شاخص کل، سود تقسیمی شرکت‌ها در این شاخص لحاظ نمی‌شود.

شاخص بورس چیست؟

علت ریزش شاخص بورس چیست ؟

در بازار این روز های بورس علاوه بر اینکه خبرهای تاثیرگذار مانند تغییر حجم مبنا و تغییر فرآیند صدور کد برای مشتریان جدید باعث روند نزولی بازار سرمایه شد، هسته معاملات از دیگر مسایلی بود که زمینه افت بیشتر شاخص بورس را فراهم کرد.

گاهی اوقات عدم توانایی افراد برای خرید و فروش آنلاین نیز باعث ریزش شاخص بورس می شود هم چنین گاهی اوقات صفحه اصلی بورس (tsetmc) روند معاملات را به درستی نشان نمی‌دهد که این موضوع زمینه ایجاد یک برآشفتگی را در معاملات ایجاد خواهد کرد.

تغییر حجم مبنا به خصوص برای فرابورس باعث کند شدن روند معاملات می شود و باعث عدم استقبال سرمایه‌گذاران برای سرمایه گذاری در بورس می شود.

علت ریزش شاخص بورس چیست

ریزش شاخص بورس تا چه زمانی ادامه دارد؟

به عقیده کارشناسان ریزش شاخص بورس به دو عامل بستگی دارد:

  • رشد چند روزه بازار بورس
  • متاثر بودن بازار ایران از بازار جهانی بورس

نخست این موضوع تا حدودی متاثر از رشد چند روزه شاخص بورس می باشد که از لحاظ زمانی نیاز به اصلاح دارد و نکته دوم این است که بخش قابل توجهی از معاملات بازار ایران از لحاظ بنیادی متاثر از قیمت جهانی به ویژه در حوزه کامودیتی ها است.

همزمان با بازار ایران تمامی بازار های بورس جهان نیز دچار ریزش شدند باز شدن نفت با منفی ۳۰و.. و یا خبر های شبانه سهام دار ها را برای خرید به شک انداخت و شیوع بیماری کرونا نیز یک دلیل غیر مستقیم برای ریزش ۴روز کاری اخیر می باشد.

 

هم چنین ممکن است تا قیمت نفت و طلا بر بازارهایی مانند پتروشیمی و پالایشگاه تاثیر داشته باشد.

در ادامه به یک ویدیو تحلیلی آموزشی برای تحلیل ریزش شاخص بورس می پردازیم :

 

” قابل ذکر است که شروع فعالیت در هر دو بازار بورس و فرابورس، با اخذ کد معاملاتی از کارگزاری ها ممکن می باشد و معامله در هر دو بازار با کد معاملاتی مشترک امکان پذیر است.”

پکیج آموزش کامل بورس

😍نظر و سوالات خود را در انتهای همین مطلب بنویسید در اولین فرصت به آنها پاسخ خواهیم داد😍

بیشتر یاد بگیرید  dps یا سود نقدی سهم در بورس

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.