آموزش بورس

چطور می توانم در بوررس سود کنم

چگونه در بورس می توانیم سود کنیم

روش های سودآوری در بازار بورس

یکی از   رایج ترین سؤالاتی که هنگام ورود به بورس ذهن ما را درگیر می کند مقدار و نحوه سودآوری پس از سرمایه گذاری در بورس است ، اینکه آیا ضمانتی هست که بطور قطعی پس از ورود به بازار سرمایه سود کنیم ؟ و آیا این سود مقدار ثابتی خواهد بود ؟ و یا اصولاً از چه راه هایی در بازار بورس می توان به سودآوری رسید؟

در واقع می توان گفت بنا بر آن چه که تحقیقات نشان داده و بر طبق آمار ، سرمایه گذاری در بورس برای افرادی که فعالیت منظمی در بازار بورس دارند در بلند مدت می تواند برای آن ها سودآور باشد  ، اما بالعکس ، حضور مقطعی و کوتاه مدت در بورس به احتمال بسیار زیاد چندان نتیجه بخش نخواهد بود .

اما بطور کلی می توان گفت رسیدن به سود در بورس اوراق بهادار به دو روش امکان پذیر است ، نخست دستیابی به سود از طریق نوسان قیمت ، دوم سود مجمع  . در ادامه به بررسی راه های کسب سود در بازار بورس می پردازیم .

نوسان قیمت در بورس و کسب سود

نوسان قیمت راهی برای دستیابی به سود

همانطور که گفته شد دستیابی به سود در بورس اوراق بهادار عموماً از دو راه امکانپذیر است ، یکی از این راه ها رسیدن به سود به واسطه تغییرات قیمت سهام در بازار بورس است ، به این معنا که با افزایش قیمت سهام مابه التفاوت قیمت خرید و فروش سهام به عنوان میزان سود سرمایه گذار محسوب می شود ، این یعنی رسیدن به سود از طریق نوسان قیمت .

بطور مثال تصور کنید در سالی که گذشت خودروئی به مبلغ 40 میلیون تومان خریداری کرده اید ، پس از یک سال قیمت خودرو خریداری شده شما به 50 میلیون تومان می رسد ، این به این معناست که افزایش قیمت خودرو و تفاوت آن با مبلغی که شما برای خرید خودرو پرداخت کرده اید به نوعی به معنای دستیابی شما به سود بیشتر است . البته توجه داشته باشید نوسان قیمت در شرایط خاصی ممکن است برخلاف آن چه که شما انتظار دارید نه تنها سودآور نبوده بلکه زیان آور نیز باشد ، در مثال بالا فرض کنید بعد از یکسال از خرید خودرو ، با کاهش قیمت خودرو روبرو شده و متضرر شوید .

اما فراموش نکنید آن چه که برای رسیدن به سود در بازار بورس باید مورد توجه قرار بگیرد ، درصد ریسک پذیری افراد و سرمایه گذاری طولانی مدت در سهام قابل اطمینان است .

سود مجمع در بورس

سود مجمع در بورس

طبق قانون ، شرکت ها هر ساله با تشکیل مجمع در مورد پرداخت سود نقدی به سهامداران تصمیم گیری کرده و در زمان تعیین شده ، سود مقرر از طریق بانک ها به سهامداران پرداخت خواهد شد که میزان این سود پرداختی بستگی به مبلغ تعیین شده از سوی سهامداران دارد که با توجه به درصد رشد شرکت و میزان درآمد آن این مبلغ می تواند رقم های متفاوتی باشد . اما تجربه ثابت کرده سود مجمع و یا به عبارتی سود نقدی برای سرمایه گذاری طولانی مدت بالطبع اثربخش تر از یک سرمایه گذاری کوتاه مدت است . در نتیجه برای دستیابی به سود در بازار بورس شما باید تعیین کنید به عنوان یک سرمایه گذار کوتاه مدت وارد این بازار شده اید و یا هدف شما یک سرمایه گذاری بلند مدت است!

😍نظر و سوالات خود را در انتهای همین مطلب بنویسید در اولین فرصت به آنها پاسخ خواهیم داد😍

 

بیشتر یاد بگیرید  انواع شاخص ها در بورس و بررسی آن

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.