آموزش بورس

شروع آموزش بورس و شروع سرمایه گذاری از صفر

مزیت های سرمایه گذاری در بوررس

بورس راهی برای سرمایه گذاری

“تنها راه مطمئن برای سرمایه گذاری و یا پس انداز امن نگهداری پول در بانکهاست! “

تعجب نکنید ! بدون شک با خواندن این جمله با داشتن کمی اطلاعات در حوزه سرمایه گذاری پی به مفهوم اشتباه آن خواهید برد  ، اما باید قبول کنیم این یکی از باورهای غلط در بین برخی از مردم است ، آن هم به دلیل عدم آگاهی نسبت به شیوه های متنوع سرمایه گذاری از جمله سرمایه گذاری در بورس . در واقع عدم آگاهی به امکان سرمایه گذاری در یک شرکت تولیدی به عنوان یک فرد عادی و سهیم شدن در مالکیت آن شرکت ، تنها به اندازه دارایی هرچند اندک خود !

اما تنها با کمی مطالعه و آگاهی نسب به روند فعالیت و روش های سرمایه گذاری در بورس پی خواهید برد که شما به عنوان یک فرد عادی با سرمایه ای حتی نه چندان زیاد می توانید در سرمایه گذاری های بزرگ به عنوان یک شریک ، در سود آن ها سهیم باشید . اما برای یک شروع خوب نیاز به آشنایی با مفاهیم اولیه بورس و نحوه فعالیت این پایگاه سرمایه گذاری خواهید داشت . قدم به قدم ، تا شروع یک تجارت بینظیر با ما همراه باشید .

آموزش مفاهیم بورس

شناخت مفهوم بورس

برای درک درست از مفهوم بازار بورس باید ابتدا به تعریفی از بازار بپردازیم . می دانیم بازار در مفهوم عامیانه به معنای محلی برای خرید و فروش شناخته می شود ، در واقع بازار زمانی معنی پیدا می کند که در اثر وقوع معامله و خرید و فروش ، رابطه ای تجاری بین خریدار و فروشنده واقع شود . وقوع این معامله می تواند بصورت فیزیکی در یک مکان خاص و یا از طریق شبکه های ارتباطی مانند اینترنت صورت بگیرد .

دارایی های مورد معامله در این بازار ها می توانند بصورت دارایی های واقعی و یا فیزیکی مانند زمین ، ساختمان و یا هر نوع کالا  ، و یا بصورت دارایی های مالی باشند که عموماً به عنوان دارایی های کاغذی شناخته می شوند ، این دسته از دارایی ها اسنادی همچون سهام و یا اوراق مشارکتی هستند . با توجه به این تعاریف می توان گفت بورس بازاری جهت معامله دارایی های گوناگون می باشد که در سه دسته کلی جای می گیرد . با ما همراه باشید با شناخت تجارت بورس و استراتژی های یک سرمایه گذاری هوشمند  .

انواع بازار ها در بورس

آشنایی با انواع بازار بورس

بازار بورس بر اساس نوع مورد معامله به سه دسته کلی تقسیم می شود :

 • بورس کالا :

بورس کالا بازاریست که خرید و فروش یک کالا پس از بررسی و تعیین قیمت کارشناسی ، از طرف فروشندگان به خریداران عرضه می شود که عموماً این کالا بصورت مواد خام و اولیه مانند نفت می باشد که به نام همان کالا نیز نامگذاری می شود ، بطور مثال ، بورس نفت .

 • بورس ارز :

در ابتدا باید متذکر شد این نوع از بورس در کشور ایران فعال نبوده اما جزء انواع پر رونق بورس در کشورهای پیشرفته محسوب می شود . در این نوع از بورس خرید و فروش پول های خارجی صورت می گیرد .

 • بورس اوراق بهادار :

بورس اوراق بهادار در ایران به بازار خرید و فروش دارایی های مالی مانند سهام و یا اوراق مشارکت اطلاق می شود که بطور دائم در مکانی مشخص برگزار می گردد که هدف ما در این مقاله آشنایی با این نوع از بازار بورس می باشد .

در واقع بورس اوراق بهادار به عنوان یک عامل مهم در توسعه اقتصادی و امری مهم و حیاتی در این حوزه تلقی می شود ، زیرا علاوه بر سود دهی به سرمایه گذاران ، برای شرکت ها این امکان را فراهم می کند که در صورت نیاز به افزایش سرمایه ، به سرمایه مورد نیاز از طرف مردم دسترسی پیدا کنند .

[mailerlite_form form_id=1]

مقایسه سرمایه گذاری در بانک و  بورس

یقیناً به لحاظ سهولت در سرمایه گذاری اولین انتخاب شما سرمایه گذاری در بانک خواهد بود ، اما به راستی برای انتخاب یک سرمایه گذاری صحیح و سودآور تکیه بر سهولت کافیست ؟ با مقایسه بین این دو نوع سرمایه گذاری به جواب این سؤال خواهید رسید .

 • نرخ سود سپرده بانکی به لحاظ بازدهی با توجه به اینکه نرخ سودی بدون ریسک محسوب می شود دارای بازدهی کمتری نیز برای سرمایه گذاران می باشد ، همچنین سود آوری در بورس نه تنها بصورت پرداخت نقدیست بلکه سود حاصل از رشد قیمت سهام نیز به سرمایه گذاران تعلق می گیرد و اینکه این سود آوری بر خلاف بانک ، بطور کامل به نحوه عملکرد سرمایه گذار وابسته بوده و در صورت انتخاب اشتباه تضمینی برای رسیدن به سود وجود نخواهد داشت علاوه بر این رسیدن به سود در بازار سهام همراه با ریسک خواهد بود و امکان تعلق یک سود ثابت ماهیانه وجود ندارد ، سوددهی برای سرمایه گذاران بطور مستقیم به عملکرد شرکت ها مرتبط خواهد بود .
 • در بازار بورس با داشتن تخصص کافی در سرمایه گذاری ، با ریسک بیشتر می توان به بازدهی بالاتر نیز دست پیدا کرد . نرخ سود سپرده در بانک ها در حدود 18 الی 22 است که این میزان در صورت سرمایه گذاری صحیح در بورس قابلیت افزایش سرمایه حتی تا میزان 5 درصد در روز را خواهد داشت . علاوه بر این با در نظر گرفت میزان نرخ تورم می توان گفت سرمایه گذاری در بانک توجیه اقتصادی نداشته و میزان سود تعلق گرفته به سرمایه متناسب با افزایش نرخ تورم نیست .

مزیت های سرمایه گذاری در بوررس

مزیت های سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس بنا بر داشتن مزایایی می تواند گزینه ای مناسب جهت سرمایه گذاری محسوب شود .

 • یکی از مهمترین مزایای این نوع سرمایه گذاری خصوصاً برای افرادی با سطح درآمد معمولی ، امکان سرمایه گذاری با حداقل پس انداز می باشد . تنها با پرداخت مبلغ 102 هزار تومان امکان خرید سهام در سیستم معاملات آنلاین برای عموم فراهم است ، اما اگر واقعاً به دنبال نتیجه بهتری از سرمایه گذاری در بورس هستید بهتر است سرمایه گذاری را با مبلغ بالاتری در حدود 5 میلیون تومان آغاز کنید . با چنین مبلغی شاید امکان شروع یک کسب و کار با توجه به شرایط اقتصادی امروز نباشد اما با همین مبلغ شما می توانید با صرف کمی وقت و سرمایه گذاری در بورس سودی را عاید خود کنید .
 • از دیگر مزایای این نوع سرمایه گذاری در صورت انتخاب سهم مناسب ، قابلیت نقد شدن سهام شما به راحتی و در کمترین زمان می باشد . در صورت فروش سهام ، مبلغ حاصل از فروش ظرف سه روز از طرف کارگزار به حساب شما واریز خواهد شد . در صورتی که اگر همان میزان مبلغ را صرف راه اندازی کسب و کاری با سرمایه کم کنید ، و سپس به هر دلیل قصد توقف کسب و کارتان را داشته باشید ک8تجهیزات بسیاری مانند وسایل مغازه و یا کارگاه تا حد زیادی ارزش خود را از دست داده و بلا استفاده خواهد ماند .
 • یکی از مزیت های حائز اهمیت سرمایه گذاری در بورس ، سهولت دسترسی و امکان انجام معامله تنها با اتصال به اینترنتک و استفاده از پلتفرم های معاملاتی مخصوص تلفن های همراه و کامپیوتر می باشد . و در آخر با کسب مهارت و تجربه در زمینه سرمایه گذاری در بورس شما امکان رسیدن به ثروت قابل توجهی را خواهید داشت .
 • وجود سازمان بورس به عنوان نهادی نظارتی همراه با شفافیت در ارائه اطلاعات و انتشار صورت مالی شرکت ها و گزارش عملکرد بطور منظم از طریق سامانه کدال نیز از مزیت های سرمایه گذاری در بورس بشمار می رود .

اما برای شروع نیاز است به یک سؤال مهم پاسخ دهید ! آیا سرمایه گذاری در بورس برای شما مناسب خواهد بود؟ و یا این که اصولاً سرمایه گذاری در بورس مناسب چه کسانیست ؟

چه کسانی می توانند در بورس سرمایه گذاری کنند

سرمایه گذاری در بورس مناسب چه کسانی است ؟

برای پاسخ به این سؤال شما نیازمند شناخت مناسب از خودتان هستید ! باید هدف خود را از سرمایه گذاری در بورس مشخص کنید . این نوع از سرمایه گذاری تنها در صورت وجود شرایطی می تواند برای شما مناسب و پر منفعت باشد . بطور مثال باید مشخص کنید آیا قدرت ریسک پذیری دارید ؟ و یا اینکه امکان صرف وقت و انرژی به اندازه کافی برای این سرمایه گذاری برای شما وجود دارد ؟

بطور کلی می توان گفت سرمایه گذاری در بورس مناسب افرادی با قدت ریسک پذیری و البته صبر بالا می باشد که تصمیم دارند بطور جدی و حرفه ای این نوع از سرمایه گذاری را با هدف مشخص پیگیری کنند که این مستلزم شناخت کامل از این بازار است . همچنین سرمایه گذاری در بورس مناسب افرادیست که دارای پس انداز راکدی هستند که بطور موقت نیازی به آن ندارند و به دنبال کسب سودی بالاتر از سود بانکی می باشند .

باید بدانید سرمایه گذاری در بورس برای افرادی که به دنبال درآمد ثابت و رسیدن به ثروت زیاد در زمان کوتاه هستند ، و یا بدون داشتن وقت کافی و با استفاده از وام یا قرض ، تنها بر پایه شانس قصد ورود به این حوزه را دارند به هیچ عنوان سرمایه گذاری مناسبی نخواهد بود .

ما برای شما این امکان را فراهم کرده ایم که با گذراندن دوره آموزشی ورود به بورس بصورت رایگان ضمن آشنایی کامل با مفاهیم و اصطلاحات بورس به درک درستی از این شیوه ی سرمایه گذاری رسیده و با آگاهی کامل برای شروع تصمیم بگیرید .

دریافت کد معاملاتی بورسی

دریافت کد معاملاتی بورس اولین قدم برای شروع

شما برای آغاز فعالیت و معامله در بورس به دریافت یک کد عملیاتی که کد بورس و یا سهامدار نیز گفته می شود نیاز دارید که این کد مختص به هر سهامدار بوده و به نوعی نشان دهنده هویت سهامدار می باشد . برای دریافت کد عملیاتی شما می توانید با همراه داشتن مدارک شناسائی و مراجعه به شعب کارگزاری نسبت به دریافت کد اقدام نمایید . همچنین امکان دریافت کد معاملاتی بدون حضور در شعب نیز امکان پذیر می باشد ، با دریافت نام کاربری و رمز عبور شما امکان استفاده از سامانه معاملاتی کارگزاری منتخب خود را پیدا خواهید کرد .

در حقیقت شعب کارگزاری به عنوان واسطه ای بین شما و بازار بورس محسوب می شوند که مؤظف به ثبت سفارشات خرید و فروش در سامانه معاملاتی بورس می باشند که این عملیات به دو صورت انجام می پذیرد . اول بصورت دستی و بوسیله کارگزار و یا با دسترسی سرمایه گذار به نرم افزار معاملات آنلاین و ثبت سفارشات بصورت مستقیم .

 

انواع شیوه های خرید و فروش سهام در بازار بورس

باید به این نکته توجه داشته باشید که معاملات در بازار بورس اوراق بهادار تنها به واسطه شرکت های کارگزاری و با سه روش صورت می گیرد :

 • ارائه سفارش خرید و فروش بصورت حضوری با مراجعه به یکی از شعب کارگزاری
 • ارائه سفارش خرید و فروش بصورت ارتباط تلفنی با کارگزاری
 • ارائه سفارش خرید و فروش بصورت اینترنتی به کارگزاری
 • اقدام به خرید و فروش سهام بصورت مستقیم با استفاده از سامانه معاملاتی آنلاین ، بوسیله خود فرد .

پس می توان نتیجه گرفت جهت انجام معاملات و خرید و فروش سهام ، الزامی جهت مراجعه به تالار بورس و یا کارگزاری نیست و تنها با داشتن مدرک دیپلم می توانید به سیستم معاملات آنلاین دسترسی پیدا کنید که روشی بینظیر جهت معاملات لحظه ای سهام می باشد ، شما تنها با وارد کردن سفارش خرید یا فروش خود می توانید در همان لحظه معامله را انجام داده و دیگر نیازی به ثبت سفارشات توسط کارگزاری نیست .

 

آشنایی با مفاهیم و قوانین بورس و نحوه تحلیل و انجام معاملات

برای رسیدن به مهارت جهت فعالیت و سرمایه گذاری در بازار بورس ، شما نیاز به شناخت مفاهیم و قوانین و اصطلاحات مربوط به بورس دارید ، که با دوره رایگان آموزش بورس این امکان برای شما فراهم شده است که با صفر تا صد قوانین و همچنین مفاهیم بورس آشنا شده و براحتی فعالیت و سرمایه گذاری خود را آغاز کنید .

 

گام بعد توانایی تحلیل و انجام معاملات در بورس می باشد که تنها بوسیله کسب مهارت و آشنایی با روانشناسی بازار ، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال امکان پذیر می باشد . حاصل این مهارت رسیدن به توانایی تشخیص خرید سهام مناسب ، زمان مناسب برای خرید سهام و همچنین زمان مناسب برای فروش آن خواهد بود که البته این امر مستلزم صرف انرژی و زمان زیادی خواهد بود .

دوره آموزش رایگان بورس 

نکات قابل توجه در بازار بورس

 • توجه کنید تلاش برای حفظ سرمایه ، به عنوان اصلی مهم در معاملات بورس محسوب می شود ، واضح است که با از بین رفتن سرمایه چیزی برای معامله و رسیدن به سود باقی نخواهد ماند .
 • باید بدانید بازار بورس دارای نوسان خواهد بود و همواره این نوسان مثبت و رو به رشد نخواهد بود در نتیجه آمادگی روبرو شدن با رشد منفی را نیز داشته باشید و سعی کنید با کسب اطلاعات و بررسی بیشتر امکان پیروزی و رسیدن به سود در شرایط سخت را به وجود بیاورید .
 • با پذیرش اشتباه خود و تلاش در راستای اصلاح آن و همچنین استفاده از تجربیات مفید دیگران مهارت خود را افزایش دهید .
 • در سرمایه گذاری در بورس مبنای عملکرد شما باید تحلیل درست و منطقی باشد . تصمیم گیری و عملکرد بر مبنای احساسات می تواند عواقب ناگواری برای شما به همراه داشته باشد .

سوالات متدوال بورس
سؤالات رایج بورسی

 

 • چرا باید با مبلغ کم وارد معاملات بورس شوم؟

ورود با سرمایه کم به بازار بورس این مزیت را دارد که در صورت ضرر حتی با درصد بالا ، به دلیل کم بودن مقدار سرمایه اولیه میزان ضرر شما نیز متناسب با آن خواهد بود . بطور مثال اگر 5 میلیون تومان سهام خریده باشید، اگر 10 درصد ضرر کنید ضرر شما فقط 500 هزارتومان خواهد بود. ولی وقتی میزان سرمایه بالا باشد، میزان ضرر نیز بالاتر خواهد بود. اما از طرف دیگر میزان کسب سود نیز با سرمایه بالاتر، بیشتر است.

 • میزان سود و ضرر در بورس چقدر است؟

می توان گفت مقدار سود و زیان در بورس به دو عامل بستگی دارد . اول ، میزان سرمایه اولیه ،  دوم  میزان درصد تغییرات در قیمت سهام (مثبت یا منفی) . در واقع بازدهی مناسب در بورس تا حد زیادی با توانایی فرد در استفاده از فرصت های طلایی سرمایه گذاری مرتبط می باشد .

 • حداقل سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟

حداقل میزان سرمایه گذاری در خرید بصورت حضوری و آنلاین متفاوت می باشد . در واقع با صرف اندکی سرمایه می توان به عنوان یک سهامدار در شرکت های بزرگ فولادی و پالایشی و … فعالیت نمود . به عبارتی آغاز به فعالیت در بورس در مقدار سرمایه گذاری محدودیتی ندارد به نحوی که تنها با مبلغ 50 هزار تومان بصورت حضوری و صد هزار تومان بصورت آنلاین می توان سرمایه گذاری در بورس را آغاز نمود

درقانون جدید حداقل سرمایه گذاری در بورس در شرکت های فرابورسی مبلغ 500هزار تومان می باشد.

 

😍نظر و سوالات خود را در انتهای همین مطلب بنویسید در اولین فرصت به آنها پاسخ خواهیم داد😍

بیشتر یاد بگیرید  نماد ها و صنایع بورسی

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.