آموزش بورس

کارگزاری کیست و چگونه کارگزار مناسب انتخاب کنیم

کارگزار بورس کیست

اولین گام ورود به بورس  ، انتخاب کارگزار

اولین گام ورود به بورس ، انتخاب کارگزار

از جمله مهمترین دغدغه های فکری افراد در طول زندگی بدون شک پیدا کردن راهی جهت رسیدن به سود و افزایش درآمد برای رسیدن به رفاهی نسبی در زندگیست . یکی از این هزاران راه کسب درآمد ورود به بورس و سرمایه گزاری در این بازار است که به وضوح در کشور ما روز به روز علاقه مندان بیشتری را جذب خود می کند .  اما آیا بدون کسب اطلاعات اولیه می توان صرف علاقه برای ورود به بازار بورس به مؤفقیت در این حوزه دست پیدا کرد؟ قطعا خیر! شما برای کسب مؤفقیت و رسیدن به سود در این بازار راه زیادی در پیش دارید که مطمئناً آشنایی با مفاهیم اولیه بورس جزئی از اولین قدم های این راه محسوب خواهد شد .

در بحث های گذشته به تفصیل راجع به شرایط ورود به بورس و برخی اصطلاحات رایج در این زمینه صحبت نمودیم اما آیا می دانید اولین قدم برای شروع فعالیت در بورس انتخاب یک کارگزار مورد تأیید سازمان بورس برای افتتاح حساب است ؟ با توجه به وجود تعداد زیاد کارگزاری های موجود در کشور در این مقاله سعی داریم ضمن ارائه تعریف کلی از کارگزار  بورس ، شرایط انتخاب بهترین کارگزاری جهت خرید و فروش سهام را شرح دهیم . پس در ادامه همراه ما باشید …

علل ایجاد کارگزاری ها در بازار بورس


در سال های گذشته به دلیل توجه کم سرمایه گذاران به بازار بورس در ایران ، معاملات و خرید و فروش سهام بطور مستقیم توسط سرمایه گذاران در تالار بورس یا همان تالار شیشه ای ، از طریق تکمیل فرم سهام صورت می گرفت .

 اما به مرور با محبوبیت این روش سرمایه گذاری و آشنایی بیشتر اشخاص با بازار بورس که سبب افزایش سهامداران و به تبع آن کدهای مالیاتی بود  ، سازمان بورس دیگر قادر به  اداره این حجم از معاملات و ارائه خدمات به سرمایه گذاران بطور مستقیم نبود ، به همین علت تصمیم به واگذاری این بخش از بازار بورس به افراد حقوقی ای تحت عنوان کارگزاران گرفت تا به عنوان واسطه بین سهامداران و سازمان بورس نسبت به صدور کد مالیاتی و خرید و فروش سهام به عنوان نماینده ای رسمی و قابل اعتماد اقدام کنند .

علل ایجاد کارگزاری ها در بازار بورس

کارگزار بورس کیست

همانطور که گفته شد شما برای یک سرمایه گذاری موفق در بازار بورس نیازمند کسب اطلاعات درباره ابعاد مختلف آن هستید ، پس لازمه شروع فعالیت بدست آوردن اطلاعات اولیه سرمایه گذاریست . همانطور که در مطالب گذشته عنوان شد اولین قدم برای شروع فعالیت در بورس و انجام معاملات ، اخذ کد معاملاتی از یکی از شعب کارگزاریست ، درست مانند زمانی که برای سرمایه گذاری و یا پس انداز پول خود در بانک ها اقدام به افتتاح حساب و دریافت شماره حساب اختصاصی از بانک مورد نظر می کنید .

اما ماهیت کارگزاری و نقش آن در انجام معاملات چیست؟ در حقیقت کارگزاران به عنوان حلقه ارتباطی بین شما و بازار بورس محسوب می شوند و به نوعی واسطه انجام معاملات شما در بورس هستند . به عبارتی شما بطور مستقیم امکان خرید و فروش سهام یک شرکت در بازار بورس را نخواهید داشت و این معاملات تنها بواسطه کارگزاران مورد تأیید سازمان بورس ، تحت عنوان نماینده خریدار و یا فروشنده امکان پذیر است . پس شما تنها با مراجعه به کارگزاری منتخب و دریافت کد معاملاتی می توانید فعالیت خود در راستای خرید و فروش سهام را آغاز کنید . 

در بخش بعد با ما همراه باشید با نحوه دریافت کد معاملاتی …

 

نحوه دریافت کد معاملاتی از کارگزاری ها

خوب ، اکنون شما می دانید شروع فعالیت به عنوان یک سرمایه گذار در بازار بورس مستلزم اخد کد مالیاتی از یک کارگزاری رسمی است . کد معاملاتی را می توان به نوعی نشانی از هویت شما در بازار بورس دانست ، در واقع شما در بازار بورس تنها با کد معاملاتی خود به عنوان یک سرمایه گذار شناخته خواهید شد .

پس برای شروع فعالیت و ورود به بورس ، در ابتدا با در دست داشتن مدارکی نظیر کارت ملی و شناسنامه جهت افتتاح حساب به یکی از شعب کارگزاری اوراق بهادار که مورد تأیید سازمان بورس است مراجعه کرده و با ارائه مدارک کد معاملاتی خود را دریافت می کنید .

اما احتمالاً این سؤال برای شما مطرح می شود که کارگزاران به عنوان نمایندگان رسمی سازمان بورس باید چه ویژگی هایی داشته باشند تا به عنوان یک کارگزاری منتخب و خوب شناخته شوند؟ برای رسیدن به جواب این سؤال با ما همراه باشید …

 

نحوه دریافت کد معاملاتی از کارگزاری ها

ویژگی های لازم برای انتخاب کارگزار مناسب

در حال حاضر کارگزاری های گوناگونی جهت دریافت کد معاملاتی وجود دارند که می توانید با مراجعه به آن سرمایه گذاری در بورس را آغاز کنید . اما نکته قابل توجه در انتخاب کارگزار ، در نظر گرفتن معیارهاییست که سبب تمایز کارگزاری ها به لحاظ ارائه با کیفیت خدمات می شود  ، که در اینجا به بررسی این معیارها خواهیم پرداخت :

ویژگی های لازم برای انتخاب کارگزار مناسب

 • ارائه خدمات توسط کارگزار بصورت جامع

عموماً تعدادی از کارگزاری ها بطور اختصاصی  در حوزه هایی مشخص فعالیت دارند ، بطور مثال در حوزه اوراق بهادار و یا بورس کالا . به همین دلیل اگر شما به عنوان یک سرمایه گذار قصد خرید و فروش سهام شرکتی را داشته باشید عملاً این کار توسط یک کارگزار که صرفاً در حوزه بورس کالا فعالیت دارد امکان پذیر نیست ، در نتیجه باید به کارگزار مختص به اوراق بهادار مراجعه کنید .

حال فرض کنید شما به عنوان یک سرمایه گذار به دریافت خدمات جامع تری نظیر مشاوره یا سبدگردانی نیاز داشته باشید ، در اینجاست که اگر کارگزاری منتخب شما مجوز لازم برای انجام مشاوره را از سازمان بورس نداشته باشد شما قادر به دریافت این نوع خدمات نخواهید بود .

پس به شما توصیه میکنیم هنگام انتخاب ، با بررسی مجوزهای اخذ شده توسط کارگزاران از سازمان بورس ، کارگزاری را انتخاب کنید که امکان فعالیت در حوزه وسیعتر و جامعتری را داشته باشد .

ارائه خدمات توسط کارگزار بصورت جامع

 • ارائه خدمات بصورت اعتباری و تخفیف درکارمزد

باید بدانید کارگزاران بابت ارائه خدمات به سرمایه گذاران مبلغی را به عنوان کارمزد در هر خرید و فروش از مبلغ کل معامله کسر می کنند ، میزان این کارمزد در برخی کارگزاری ها بنا بر استراتژی های خاص آن کارگزار به دلیل در نظر گرفتن تخفیف های ویژه ، متفاوت است . تعدادی از کارگزاری ها مبلغی از کارمزد را به عنوان تخفیف به مشتریان خاص خود بازمی گردانند که عموماً این تخفیف شامل مشتریان فعال تر است . و یا حتی ممکن است برخی دیگر از کارگزارها تخفیفی برای تمام مشتریان خود اعمال کنند و یا بالعکس هیچگونه تخفیفی در نظر نگیرند .

در نظر گرفتن اعتبار برای مشتریان نیز از جمله خدمات قابل توجه در یک کارگزاریست . برخی از کارگزاری ها با در نظر گرفتن وجهی به عنوان امانت این امکان را برای سرمایه گذار فراهم می کنند که بعد از اقدام به خرید سهام پس از مدت معینی وجه اعتبار داده شده را بازگرداند .

شما برای اطلاع از استراتژی های تعیین شده توسط کارگزاری ها در ارائه خدماتی نظیر تخفیف کارمزد و تخصیص اعتبار می توانید به سایت آن ها مراجعه کنید ، به این ترتیب شما می توانید نسبت به انتخاب کارگزاری اقدام کنید که این خدمات را بطور مشخص در اختیار عموم مشتریان خود قرار دهد . البته این نکته نیز باید ذکر شود که عموماً این قبیل خدمات در قالب باشگاه مشتریان ، به عموم مشتریان ارائه می شود .

ارائه خدمات بصورت اعتباری و تخفیف درکارمزد

 • خدمات پشتیبانی

یکی از نیازهای سرمایه گذاران در بازار بورس دسترسی به خدمات پشتیبانیست . شما به عنوان یک سرمایه گذار در طول فعالیت خود احتمال دارد با سؤال ها و یا مشکلات  فراوانی روبرو شوید ، برای حل این مشکل شما نیاز به یک پشتیبانی حرفه ای در زمانی کوتاه و البته با کیفیت بالا خواهید داشت . این پشتیبانی به روش های گوناگونی امکان پذیر است ، از جمله بصورت تلفنی و با تماس با مرکز کارگزاری و یا بصورت آنلاین از طریق اینترنت که این مستلزم حضور کارشناسان حرفه ای در این زمینه است .

پس نحوه ارائه خدمات پشتیبانی یکی دیگر از نکات قابل توجه هنگام انتخاب کارگزاری محسوب می شود .

خدمات پشتیبانی

 • سامانه معاملات آنلاین

در گذشته اموری نظیر خرید و فروش سهام ، بررسی سبد دارایی ، درخواست واریز وجه و … بصورت حضوری انجام می گرفت اما امروزه با توسعه روش های نوین انجام کلیه این فعالیت ها توسط سامانه معاملات آنلاین امکان پذیر شده است . از این رو استفاده از یک سامانه معاملاتی مناسب برای ارائه خدمات بصورت آسان و البته امن به مشتریان ، یکی از نقاط قوت یک کارگزاری محسوب می شود .

شما با بررسی قابلیت های نرم افزار به کار برده در هر کارگزاری می توانید از توانایی ها و قابلیت های نرم افزار مورد استفاده مطلع شده و انتخاب آگاهانه تری داشته باشید . ارائه خدمات معاملات آنلاین در قالب نسخه اندروید و ios نیز از امتیازات یک کارگزاری در راستای جلب رضایت مشتریان بشمار می رود .

سامانه معاملات آنلاین

 • جایگاه کارگزار در رتبه بندی منتشر شده توسط سازمان بورس اوراق بهادار


یکی از ملاک های انتخاب یک کارگزار ، توجه به رتبه کسب شده توسط کارگزاری در گزارش سالانه سازمان بورس اوراق بهادار از وضعیت فعالیت کارگزاری مورد نظر است .

این رتبه بندی عموماً بر اساس معیارهایی نظیر کیفیت خدمات ارائه شده توسط کارگزاری صورت می گیرد . در این گزارش کیفیت فعالیت کارگزاری ها به 4 بخش  الف ، ب ، ج ، د تقسیم بندی می شود که رتبه “الف” نشان از بالاترین جایگاه و رتبه “د”  نشان از پایین ترین امتیاز دارد  . برخی از کارگزاری ها نیز که با در نظر گرفتن ملاک های سازمان بورس موفق به کسب رتبه نشده اند با عنوان ” عدم شمول رتبه بندی” مشخص می شوند.

برای مشاهده رتبه بندی کارگزاری ها کلیک کنید

جایگاه کارگزار در رتبه بندی منتشر شده توسط سازمان بورس اوراق بهادار

سخن آخر

این اهمیتی ندارد که شما یک سرمایه گذار خرد با حداقل سرمایه هستید یا یک سرمایه گذار بزرگ ، در هر حالت انتخاب یک کارگزار مناسب یکی از ضروریات فعالیت در بورس محسوب می شود ، پس با توجه به فاکتور های ذکر شده در این مطلب برای انتخاب کارگزاری مناسب سعی در انتخاب بهترین گزینه داشته باشید!

سخت اخر

😍نظر و سوالات خود را در انتهای همین مطلب بنویسید در اولین فرصت به آنها پاسخ خواهیم داد😍

بیشتر یاد بگیرید  روزهای کاری بورس

4 دیدگاه در “کارگزاری کیست و چگونه کارگزار مناسب انتخاب کنیم

 1. Mohammad.Zarghab39 گفت:

  باسلام باتوجه به تجارب شما بهترین کارگزاری کدام است

  1. mohammadrasoliy گفت:

   سلام فاکتور های گفته شده رو بررسی کن
   هر کدوم مزایا و معایبی دارن
   مثالا یکی خرید افلاین داره اون یکی نداره
   ولی خریدد اعتباری رو بهت میرسونه
   از نظر رتبه بندی فعلا آگاه از همشون بهتره ولی من میگم خرید اعتباری نداره

 2. عباس گفت:

  با عرض سلام و ادب؛
  بنظرم برای انجام قرارداد و امور کارگزاری (مؤسسه ملل) رو انتخاب نکنید. من چند روز پیش مبلغی رو از طریق درگاه بانکی که در سیستم آنلاین این کارگزاری جهت خرید وجود داشت پرداخت کردم و درگاه بانکی پیغام داد عملیات با موفقیت انجام شد ولی مبلغ پرداختی در حساب کارگزاری اینجانب جهت خرید سهام منظور نگردید که پس از چندین مرتبه پیگیری از قسمت مربوطه در کارگزاری ملل و سر کار گذاشتن من اعلام نمودند با آن سامانه بانکی که پرداخت کردید تماس بگیرید و پس از تماس با درگاه بانکی که از طریق آن مبلغ را پرداخت نموده بودم ضمن اعلام شماره ارجاع بانکی به من گفتند که مبلغ پرداختی شما در سیستم با موفقیت پرداخت شده و ایراد از سیستم نرم افزاری کارگزاری ملل می باشد که دوباره پس از پیگیری مجدد و اعلام به آن کارگزاری فقط می گفتند هیچ مبلغی از طرف شما به کارگزاری ما واریز نشده است. لذا با توجه به این موضوع اینجانب به همراه چند نفر دیگر از نزدیکان قصد تغییر این کارگزاری را داریم و پیشنهاد دلسوزانه من این است که برای قرارداد به سمت آن گروه از کارگزاری های بانکی بروید که از نظر رتبه و سوابق قبلی جزء گروه الف بوده اند و ضمن پاسخگویی صحیح به ارباب رجوع دارای سیستم نرم افزاری داخلی کم ایرادی هستند تا پول شما در این میان به هدر نرود.

  1. mohammadrasoliy گفت:

   ممنون از توضیحات کامل شما ۷۲ ساعت صبر کنید شاید برگشت

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.