آموزش بورس

انواع وضعیت سهم در بورس

انواع وضعیت سهم در بورس

وضعیت سهم به چه معناست؟

در بازار بورس ممکن است در یک سال انواع سهم ها وضعیت پایدار و ثابتی نداشته و وضعیت به طور یکسان و یا غیر یکسان دائما در حال تغییر و تحول باشد.

در این مقاله می خواهیم به چگونگی این تغییرات و انواع تغییرات در بازار بورس بپردازیم:

انواع وضعیت سهام در بورس

  • مجاز
  • مجاز-محفوظ
  • مجاز-متوقف
  • ممنوع
  • ممنوع-متوقف

ما ویدیو اموزشی این مطلب را نیز برای شما تهیه کرده ایم:

 

انواع وضعیت سهم در بورس

وضعیت مجاز : در این وضعیت همه چیز به روال عادی ادامه دارد و خرید و فروش به صورت عادی برگزار می شود در این وضعیت خرید و فروش سهم بین خریدار و فروشنده به صورت معمول و عادی رد و بدل می شود.

وضعیت مجاز-محفوظ: این وضعیت به وضعیت کشف قیمتی نیز معروف است در این وضعیت شما می توانید سفارش خرید یا فروش سهم را ثبت کنید اما خرید و فروش شما تا زمان به مجاز رسیدن وضعیت ثبت نخواهد شد. در پیش گشایش ها نیز وضعیت سهم به صورت مجاز محفوظ می باشد.

وضعیت مجاز-متوقف : یعنی اینکه نماد متوقف بوده اما حال آماده خرید و فروش می باشد. معمولا بعد از بسته شدن، در زمانی که سهم به حالت مجاز در می آید این وضعیت رخ می دهد.

وضعیت ممنوع :اگر سهمی به حالت بسته تبدیل شود وضعیت ممنوع صورت خواهد گرفت.در این وضعیت به اصطلاح نماد بسته شده است که به علت تعدیل افزایش سرمایه، مجمع و … می باشد.

وضعیت ممنوع-متوقف : در این حالت سهم بسته می باشد و تا اطلاع ثانوی که معمولا بیش از یک روز طول میکشد بسته باقی می ماند و هیچ معامله و دستوری بر روی سهم صورت نمی پذیرد.

 

بیشتر یاد بگیرید  تحلیل بنیادی چیست و زیر مجموعه های آن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.