آموزش بورس

eps همان سود خالص هر سهم در بورس

EPS چیست ؟

EPS چیست

Earning Per Share  به معنای سود هر سهم می باشد که بطور مخفف EPS”” نامیده می شود . همانطور که می دانیم در صورت سود و یا ضرر در شرکت های سهامی ، این بازدهی ، چه منفی به عنوان ضرر و یا مثبت به عنوان سود بطور کاملاً مساوی بین سهام شرکت تقسیم می شود . برای محاسبه سود و زیان و یا به عبارتی درآمد هر سهم یا همان EPS ، سود خالص شرکت البته بعد از کسر مبلغ مالیات ، تقسیم بر تعداد کل سهام شرکت خواهد شد .

EPS  می تواند یکی از ملاک های بسیار مهم و قابل اعتماد در انتخاب یک سهام پرمنفعت باشد ، به این معنا که هرچه میزان EPS یک شرکت بالاتر باشد اصولاً  سودآوری آن بیشتر بوده و سهام آن شرکت می تواند انتخاب مناسبی محسوب شود .  البته بطور قطع برای سرمایه گذاری و یک خرید و فروش مطمئن ملاک های دیگری را نیز باید مورد توجه قرار داد .

EPS عموماً با دو صفت شناخته می شود ، EPS پیش بینی شده و EPS تحقق یافته که در ادامه به بررسی آن می پردازیم .

EPS پیش بینی شده

EPS پیش بینی شده

EPS پیش بینی شده در واقع برآوردی از میزان سود هر سهم شرکت است که عموماً در هنگام آغاز سال مالی توسط قسمت مالی شرکت مشخص می شود که اصولاً شرکت ها سعی دارند تخمین دقیق و نزدیک به واقعیتی را در مورد عدد EPS  داشته باشند ، اما این امکان وجود دارد که با نوسان سود شرکت بنا بر علل مختلف ، بطور مثال بروز رکود اقتصادی و یا حتی بالعکس بالا رفتن درصد فروش میزان EPS کمتر و یا بیشتر از برآورد اولیه باشد . البته این احتمال هم وجود دارد که شرکت ها اقدام به تغییر پیش بینی خود در مورد EPS  کنند ، این عمل در بورس به نام تعدیل EPS  شناخته می شود .

بطور مثال تصور کنید برآورد واحد مالی شرکتی از EPS  به ازای هر سهم 200 تومان باشد ، اما پس از مدتی بنا بر شرایط خاصی شرکت EPS را به 150 تومان در هر سهم تغییر می دهد ، در اینجا تعدیل EPS رخ داده است .

EPS تحقق یافته

EPS تحقق یافته

EPS تحقق یافته در واقع به معنای میزان سودی است که در دوره مالی قبل یک شرکت برای هر سهم در نظر گرفته شده است .  به عبارتی میزان سودی که بعد از یکسال مالی شرکت به آن دست پیدا کرده است . بعد از پایان هر سال مالی در شرکت کلیه درآمد ها و مخارج شرکت مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و بعد از اتمام بررسی مبلغی تحت عنوان سود خالص شرکت اعلام می شود که این مبلغ در واقع همان EPS تحقق یافته است .

 

نحوه محاسبه سود در EPS

نحوه محاسبه سود در EPS

همانطور که گفته شد مقدار EPS برابر است با سود خالص یک شرکت ، تقسیم بر تعداد کل سهام آن شرکت  . در این جا مقصود از تعداد سهام برآوردی از میانگین سهام مورد معامله قرار گرفته در یکسال است که در فرمول محاسبه EPS مورد استفاده قرار می گیرد .

برای درک بهتر به این مثال توجه کنید . فرض کنید سود یک شرکت در اتمام سال مالی معادل مبلغ ده میلیون تومان باشد و با داشتن یک میلیون سهم ، در نتیجه EPS آن شرکت برابر با 10 تومان است . یعنی این شرکت به ازای هر سهم خود توانسته 10 تومان سود کند .

نکات مهم در EPS

 

نکات مهم در EPS

شرکت ها وظیفه دارند به فاصله زمانی هر سه ماه یک بار صورت مالی خود را در سامانه کدال انتشار داده و برآورد خود از  EPS را مشخص کنند . در این جا دو حالت امکان پذیر است :

  1. اگر عدد EPS افزایش یافته باشد تعدیل مثبت اتفاق افتاده
  2. اگر عدد EPS کاهش یافته باشد تعدیل منفی اتفاق افتاده

یکی دیگر از نکاتی که در مورد EPS یک شرکت باید مورد توجه قرار بگیرد عدد EPS یک شرکت در سال های متوالی است . به این معنا که اگر شرکتی طی چند سال مالی موفق به دستیابی به EPS بالایی شده گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری می تواند باشد . به این منظور باید صورت های مالی شرکت در دوره های قبلی مالی مورد بررسی قرار بگیرد و البته تحلیل آینده بازار محصولات شرکت انتخابی نیز حائز اهمیت است . همچنین EPS منفی در یک شرکت نشان دهنده بالاتر بودن هزینه های شرکت نسبت به درآمد و در نتیجه زیان بار بودن سهام آن شرکت است .

دلایل اهمیت EPS

دلایل اهمیت EPS

  • EPS بالا در یک شرکت می تواند نشان از بازدهی بالای شرکت باشد .
  • با مورد مقایسه قرار دادن EPS در دو شرکت فعال در یک حوزه می توان برآوردی از شرایط شرکت مورد نظر برای سرمایه گذاری بدست آورد .
  • رشد EPS یک شرکت در سوابق کارنامه مالی سالانه آن می تواند دلیلی برای اعتماد به سرمایه گذاری در سهام آن شرکت باشد .
  • EPS می تواند معیاری برای تعیین ارزش یک سهام و درصد اعتبار آن بین سهامداران باشد .

😍نظر و سوالات خود را در انتهای همین مطلب بنویسید در اولین فرصت به آنها پاسخ خواهیم داد😍

بیشتر یاد بگیرید  روزهای کاری بورس

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.